Modificarea numarului de salariati. Cum se va calcula impozitul pe venit pe trimestrul III? - articole conta.ro
Contabilitate � Conta.ro
Va asteptam online 24 ore din 24 sub sloganul: 100% contabilitate!
Puteti cere, oferi si gasi solutii la orice problema de contabilitate si fiscalitate. Si in plus aveti legislatia economica actualizata si un modul important de resurse umane.

Modificarea numarului de salariati. Cum se va calcula impozitul pe venit pe trimestrul III?

Statutul de microintreprindere difera de anumite conditii care trebuie indeplinite cumulativ. Printre aceste conditii se afla si numarul de salariati. Dezbatem in continuare cazul unei microintrprinderi care in luna septembrie nu mai are decat un angajat cu norma partiala, respectiv 2 ore/zi. In celelelate doua luni ale trimestrulului, firma a avut doi angajati cu norma intrega. Avand in vedere ca in luna septembrie nu mai este indeplinita conditia privind numarul de salariati, cum se va calcula impozitul pe venit pe trimestrul III? Raspunsul il vom afla in continuare de la expertul nostru in domeniu.


Iata raspunsul specialistului!


Potrivit art. 51 alin. (4) din Codul fiscal, in sensul titlului III - Impozitul pe veniturile microintreprinderilor, prin salariat se intelege persoana angajata cu contract individual de munca cu norma intreaga.

Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. Conditia se considera indeplinita si in cazul microintreprinderilor care:

a) au persoane angajate cu contract individual de munca cu timp partial daca fractiunile de norma prevazute in acestea, insumate, reprezinta echivalentul unei norme intregi;

b) au incheiate contracte de administrare sau mandat, potrivit legii, in cazul in care remuneratia acestora este cel putin la nivelul salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.
 
Potrivit art. 51 alin. (5) din Codul fiscal, in cazul in care, in cursul anului fiscal, numarul de salariati se modifica, cotele de impozitare de 1% sau 3% se aplica in mod corespunzator, incepand cu trimestrul in care s-a efectuat modificarea, potrivit legii.

Pentru microintreprinderile care au un salariat si care aplica cota de impozitare de 1%, al caror raport de munca inceteaza, conditia referitoare la numarul de salariati se considera indeplinita daca in cursul aceluiasi trimestru este angajat un nou salariat cu respectarea conditiei prevazute la art. 51 alin. (6) din Codul fiscal (Pentru microintreprinderile care nu au niciun salariat, in situatia in care angajeaza un salariat, in scopul modificarii cotelor de impozitare prevazute la alin. (1), noul salariat trebuie angajat cu contract individual de munca pe durata nedeterminata sau pe durata determinata pe o perioada de cel putin 12 luni).
 
La sfarsitul lunii septembrie societatea nu mai are decat un angajat cu norma partiala respectiv 2ore/zi. Prin urmare, conditia referitoare la numarul de salariati nu mai este indeplinita si, incepand cu trimestrul in care s-a efectuat modificarea (trimestrul III), aplicati cota de impunere de 3%.




Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu – Economist.



Comenteaza acest articol in forum

Articol de: Conta.ro - www.conta.ro
Data: 2019-10-08
Vizualizari: 1274


  Alte ContaArticole
postat la: 2020-06-02
In Monitorul Oficial nr. 459 din 29 mai 2020 a fost publicata OUG nr. 92/2020. Acest act normativ introduce noi masuri active de sprijin destinate angajatilor si angajatorilor in contextul situatiei epidemiologice determinate de raspandirea coronavirusului SARS-CoV-2, dar modifica si cateva acte normative. Citeste mai mult ...
postat la: 2020-05-28
Firmele care aplica pentru creditele garantate de stat in programul IMM Invest nu vor mai depune declaratii pe proprie raspundere prin care sa ateste ca au fost afectate de Covid 19, iar bancile nu vor mai institui ipoteca mobiliara asupra universalitatii bunurilor companiilor beneficiare, anunta Finantele intr-o postare de pe pagina de Facebook.  Citeste mai mult ...
postat la: 2020-05-26
Vom afla in continuare cum se procedeaza in cazul in care o societate a facut o achizitie de bunuri de la o firma din UE cu o factura cu TVA 19%. Specialistul nostru ne explica care este tratamentul declarativ al acestei achizitii intracomunitare, dar si cum poate societatea sa recupereze TVA-ul. Citeste mai mult ...
  Conta Newsletter

Modificari in Codul Fiscal 2020. 12 Proceduri Contabile actualizate la zi Fii un contabil informat!

Aboneaza-te GRATUIT si vei primi Raportul Special

Modificari in Codul Fiscal 2020. 12 Proceduri Contabile actualizate la zi



Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


  Conta Director
  Conta Site
  Conta Topicuri Forum
Copyright Conta Online / Conta.ro 2006 - 2020. Toate Drepturile rezervate
Un proiect: Fokus Digital Services